Kurs pierwszej pomocy.

    5 grudnia w Polskiej Szkole w Bergen odbyły się warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej. Pod okiem wykwalifikowanych ratowników medycznych, pracowników ochotniczej straży pożarnej uczniowie, nauczyciele i rodzice naszej szkoły uczyli się właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia.

    Trenerzy pokazywali, jak należy sprawdzić parametry życiowe poszkodowanego, prawidłowo ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej , wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca. Uczyli, jak bandażować uszkodzone kończyny i głowę, jak prawidłowo przykleić plaster. Zwrócili uwagę również na prawidłowe złożenie meldunku dyspozytorowi, podczas wzywania pogotowia. Powtórzyli polskie i norweskie numery alarmowe. Zaprezentowali zawartość apteczki, która powinna znaleźć się w każdej instytucji i w każdym domu. Zwrócili uwagę, że taka apteczka powinna znajdować się w widocznym miejscu. Cierpliwie i wyczerpująco odpowiadali na pytania dzieci. Dzieci natomiast z wielką uwagą słuchały trenerów i bardzo dokładnie wykonywały polecenia.

    Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia w grupach, w których dzieci mogły same ćwiczyć z manekinami. Chętnie sprawdzały parametry życiowe, wykonywały sztuczne oddychanie i masaż serca. Układały koleżanki i kolegów w pozycji bezpiecznej. Niesamowitą frajdę – szczególnie najmłodszym - sprawiła im możliwość zabandażowania trenera, rodziców czy kolegów.

    Na koniec każdy z uczestników warsztatów otrzymał breloczek z maseczką, do wykonania sztucznego oddychania oraz upominek od trenerów.

    Przy okazji warsztatów przeprowadzony został również konkurs plastyczny dotyczący pierwszej pomocy. Trenerzy po burzliwych dyskusjach wyłonili zwycięzców. Wszystkim dzieciom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy.

    Serdecznie dziękujemy Dorocie, Agnieszce i Mateuszowi za przeprowadzenie warsztatów i zapraszamy znowu!

Magdalena Ihnatowicz


Forening Sammen i Bergen

Lyshovden skole

Lillehatten 3
Fyllingsdalen
5148 Bergen
+47 46225267 sammenibergen@gmail.com
www.polskaszkolawbergen.no