zajęcia z dnia 11.03.2017

Wiedza o Polsce

1. Społeczeństwo Średniowiecza na podstawie dziejów Rycerstwa Polskiego.

Język polski:

1) Równy, wyższy, najwyższy - stopniowanie przymiotnika (podr. ss. 97-100)
(zagadnienia omówione na lekcji: przypomnienie wiadomości o przymiotniku - część mowy, nazywająca cechy, odpowiadająca na pytania: jaki? jaka? jakie?; określenie rzeczownika;
Odmiana przymiotników przez: przypadki (Mianownik, Dopełniacz itd.), liczby (pojedyncza i mnoga) i rodzaje (w liczbie pojedynczej - r. męski, żeński i nijaki, w liczbie mnogiej - r. męskoosobowy i r. niemęskoosobowy).
Stopień równy, wyższy i najwyższy przymiotników - stopniowanie proste regularne np. mocny, mocniejszy, najmocniejszy; stopniowanie proste nieregularne np. dobry, lepszy, najlepszy; stopniowanie opisowe np. słony, bardziej/mniej słony, najbardziej/najmniej słony)

Na zajęciach wykonano zadania z zeszytu ćwiczeń z działu "Powtórzenie  i  uzupełnienie wiadomości o przymiotniku - strony różnią się w zależności od wydania ćwiczeń (u mnie ss. 39-43).

2) Na scenie i za kulisami - o teatrze słów kilka (podr. ss. 84-85)
(zagadnienia omówione na lekcji: pojęcia określające osoby biorące udział w tworzeniu  przedstawienia - reżyser, aktor, scenograf, oświetleniowiec, choreograf, sufler, kierownik literacki, dramatopisarz, charakteryzator)

3) Bazyliszek w teatrze - "Legenda o warszawskim Bazyliszku" Wandy Chotomskiej (podr. ss. 104-107)
(zagadnienia omówione na lekcji: pojęcia  - dramat, didaskalia, postać pierwszoplanowa; tworzenie planu wydarzeń)

Zadanie domowe:
podręcznik ss. 98-100, ćwiczenia 3-9.


Na zajęcia po Świętach Wielkanocnych (29.04.2017) przeczytaj utwór Adama Bahdaja "Wakacje z duchami". Jest to druga i ostatnia w tym roku szkolnym lektura, którą tego dnia omówimy.

Uwaga!
1)Na najbliższych zajęciach (25.03) odbędzie się krótki sprawdzian z zakresu omówionych ostatnio części mowy - rzeczownika i przymiotnika. Wykorzystaj podręcznik i zeszyt ćwiczeń, by przypomnieć sobie raz jeszcze najważniejsze informacje (podr. ss. 64-66 oraz 97-100).

2) Również na zajęcia w dniu 25.03 uczniowie proszeni są o przyniesienie jednej wydmuszki w woreczku strunowym opisanym imieniem, nazwiskiem i klasą. Zgodnie z tradycją, dzieci pod nadzorem opiekuna przygotują za pomocą wosku pisankę wielkanocną, która potem będzie mogła zdobić świąteczny stół w domu.

3) Uprzejmie proszę rodziców dzieci biorących udział w akademii z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja o dopilnowanie, by przydzielone teksty zostały w jak najszybszym czasie nauczone  na pamięć. Serdecznie dziękuję za współpracę!

Forening Sammen i Bergen

Lyshovden skole

Lillehatten 3
Fyllingsdalen
5148 Bergen
+47 46225267 sammenibergen@gmail.com
www.polskaszkolawbergen.no