zajęcia z dnia 23.03.2019

Temat: Już wiosna. Wielkanocny czas.
1.   Przygotowujemy się do spotkania z pisarką. Zapoznanie z postacią Anny Onichimowskiej, jej życiem i twórczością na podstawie prezentacji komputerowej. Wysłuchanie fragmentów książki „Kiedy byłam mała”.
2.   Samodzielne ciche czytanie wiersza Anny Onichimowskiej pt. „Świnka odludek”. Próba odpowiedzi na pytanie „Czym może być ten wiersz?” Zwrócenie uwagi na brak rymów i strof, sposób zapisu tekstu. Ustne tworzenie dalszej historyjki świnki.
3.   Indywidualne ciche czytanie tekstu wiersza „Pole” Anny Onichimowskiej. Szukanie odpowiedzi na pytanie : „Czy „Pole” Anny Onichimowskiej jest wierszem?” Głośne czytanie tekstu „Pole” przez uczniów. Wykonanie ilustracji według wskazówek zawartych w wierszu – praca indywidualna. Pory roku.
4.   Słuchanie tekstu A. Onichimowskiej „Z głową w chmurach”. Udzielanie odpowiedzi na pytania do tekstu. Wyjaśnienie powiedzenia „chodzić z  głową w chmurach”. Opowiadanie o swoich żartobliwych historiach.
5.   Wielkanocny czas. Ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu A. Onichimowskiej „Śmigus – dyngus”. Formułowanie odpowiedzi na pytania związane  z tekstem. Układanie dalszego przebiegu zdarzenia. Kultura zachowania.
6.   Praca z tekstem – poprawne czytanie, wyszukiwanie zdań oznajmujących, pytających i wykrzyknikowych.
7.   Wypowiedzi dzieci na temat świątecznych przygotowań i zwyczajów wielkanocnych.
8.   Ćwiczenia w pisaniu – przepisywanie zdania o wielkanocnych zwyczajach.
9.   Doświadczenie „Gdzie szybciej?” – sprawdzenie w której wodzie barwnik rozpuści się szybciej, ciepłej czy zimnej. Wnioski z doświadczenia.
10.  Co wykluwa się z jaj? – kolorowanie zwierząt np. ptak, krokodyl, żółw, wąż.
11.  Pisanki  – ozdabianie wydmuszki woskiem.
12.  Wielkanocny zajączek  – wycinanie po śladzie, łączenie materiałów, ozdabianie.
13.  Prezentacja kartek z życzeniami świątecznymi. Poprawny zapis. Zabawa w detektywa  – szukanie błędów w zapisie życzeń.
14.  Wykonanie świątecznej kartki. Wspólne redagowanie i pisanie życzeń wielkanocnych.
15.  Klasowy ogródek  – wysianie nasion rzeżuchy. Czego roślina potrzebuje do życia?
16.  Ćwiczenia w kształtnym pisaniu  – przepisywanie zdań według wzoru.
17.  Wizyta przedszkolaków. Spotkanie z marzanną – poznanie obrzędu topienia marzanny na znak pożegnania zimy i powitania wiosny.
18.  Czy to już wiosna? Co słychać u zwierząt wiosną? Wypowiedzi uczniów na podstawie tekstu „Wiosenne nowiny” i ilustracji. P. cz. 4 s. 36, 37
19.   Rozmowa na temat oznak wiosny i pierwszych wiosennych kwiatów na podstawie wiersza Barbary Lewandowskiej „Wiosna” i ilustracji. P. cz. 4 s. 38, 39

Praca domowa
Wykonać karty pracy od nauczyciela.
Przeczytać teksty z Podręcznika cz. 4 s. 36 – 45.
Ćw. 1, 2 s. 38, ćw. 4 s. 41, ćw. 1 s. 48 w części 4. Kart ćwiczeń
Przynieść na zajęcia cz. 4 ćwiczeń.
W dniu 6 kwietnia proszę o punktualne przybycie dzieci do szkoły na zajęcia o godz. 9.50. Spotykamy się w holu głównym i zaczynamy spotkanie z autorką p. Anną Onichimowską o godz. 10.00. Będą również sprzedawane książki pisarki, więc można wziąć pieniądze na ich zakupienie. Po spotkaniu zapraszam Rodziców  z dziećmi do klasy na świąteczne warsztaty plastyczne i spotkanie przy wielkanocnym stole.  

 

Forening Sammen i Bergen

Lyshovden skole

Lillehatten 3
Fyllingsdalen
5148 Bergen
+47 46225267 sammenibergen@gmail.com
www.polskaszkolawbergen.no