zajęcia z dnia 29.09.2018

Język polski :

1.C.d. ,, Kamienie na szaniec `` -film fabularny
2.3.. Dyskusja na temat filmu , uświadamianie sobie czym była wojna , wyobrażanie sobie siebie podczas wojny  , wczuwanie się w przeżycia  bohaterów i zabranej Im beztroskiej  młodości i życia  przez wojnę .. Uświadamianie sobie  przez uczniów o przejmowaniu   obowiązku dbania w przyszłości  o  pokój na świecie  . NIGDY WIĘCEJ WOJNY !!!
4, Literackie omówienie lektury :
autor : Aleksander Kamiński
gatunek literacki : epika -literatura faktu
główni bohaterowie : Rudy - Jan Bytner , Zośka - Tadeusz Zawadzki oraz Alek -Maciej Dawidowski
znaczenie tytułu : załamany Zośka ,  po śmierci Alka i Rudego  , wyjechał na wieś i spisał swoje wspomnienia ...Inspirowany , razem z kolegami , już od młodych  lat , utworem  ,, Testament Mój ``nadał  tytuł wspomnieniom  ,, Kamienie na szaniec `` .Gdy dowiedział się , że Aleksander Kamiński chce napisać o Jego przyjaciołach książkę , poprosił , by właśnie tak brzmiał jej tytuł .
,, Testament Mój ``  Juliusz Słowacki

,, ( …) Lecz zaklinam - niech żywi nie tracą nadziei
I przed narodem niosą oświaty kaganiec ;
A kiedy trzeba ; na śmierć idą po kolei ,
Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec ! ``

Bohaterowie ,,Kamieni na szaniec ``byli spadkobiercami testamentu Słowackiego i wypełnili go .
Trudne wyrazy :
sabotaż
dywersja
Pawiak
Aleja Szucha

Zadanie domowe :
W zeszycie , dział : trudne  wyrazy proszę wyjaśnić znaczenie wyrazu :
Pawiak
Aleja Szucha

2.W związku z przygotowywaną wystawą na 11 Listopada / 100 lat Niepodległej Polski proszę o wypisanie , według Was , CIEKAWYCH MIEJSC  w Polsce i krótki opis tych miejsc oraz WIELKICH POLAKÓW . Jestesmy odpowiedzialni  jako klasa  za ciekawe przygotowanie   tych tematów  . Proszę o te propozycje na osobnych kartkach  .

Przypominam o obowiązku czytania  książek w języku polskim .

Historia

Temat- Jadwiga i Jagiełło

-Opis tła historycznego w którym Jadwiga została królem Polski, a następnie żoną Władysława Jagiełły
- charakterystyka postaci Jadwigi i Jagiełły na podstawie rycin z epoki
-praca z mapą
-praca na źródłach

Zadanie domowe- przygotować krótkie biogramy
Oliwia - Mikołaj Kopernik
Dawid- Andrzej Frycz Modrzewski
Marcel- Paweł Włodkowic
Kuba- Stanisław ze Skarbimierza

Dziękuję Marcelowi za bardzo dobrze przygotowaną pracę domową.

 

Forening Sammen i Bergen

Lyshovden skole

Lillehatten 3
Fyllingsdalen
5148 Bergen
+47 46225267 sammenibergen@gmail.com
www.polskaszkolawbergen.no