zakończenie roku szkolnego

Ostatni dzwonek

W sobotę 28 maja w Polskiej Szkole w Bergen zebrało się ponad stu uczniów, ich rodzice i nauczyciele, by uroczyście zakończyć rok szkolny. Były uśmiechy, okrzyki radości, ale i łzy wzruszenia. Ostatnia sobota maja była bez wątpienia dniem pełnym wrażeń i wielu niespodzianek.

O godzinie 10 uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami w klasach, gdzie odebrali świadectwa, dyplomy oraz nagrody książkowe. W tym czasie rodzice wzięli udział w zebraniu, na którym podsumowano rok szkolny. Iwona Mazurek-Orłowska, koordynator ds. dydaktycznych przypomniała historię szkoły, jak również misję szkoły.

- Umacnianie więzi z Polską poprzez nauczanie języka polskiego i historii Polski oraz promowanie polskości poza granicami kraju to jedno z ważniejszych wyzwań, jakie podejmujemy - powiedziała.

Na tym jednak nie koniec. Wśród głównych założeń jest także kultywowanie polskich tradycji, co potwierdzają cykliczne imprezy szkolne, w tym konkurs malowania pisanek wielkanocnych, czy też wspólne spotkania wigilijne. Bardzo ważnym elementem jest także upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i promowanie literatury polskiej oraz twórczości współczesnych polskich autorów książek dla dzieci. W minionym roku szkolnych, w ramach obchodów Święta Szkoły gościem specjalnym był Wojciech Widłak, autor "Pana Kuleczki". W ciągu roku prowadzona była również akcja czytania młodszym dzieciom, a starsi uczniowie, w ramach Roku Sienkiewicza, zapoznali się z książką "W pustyni i w puszczy".

- Małymi kroczkami zaczynamy tworzyć szkolną bibliotekę - zapewniła Iwona Mazurek-Orłowska. - Mamy już pomieszczenie, otrzymaliśmy też trochę książek od rodziców - dodała.

Podtrzymywanie więzi kulturowych poprzez uczestnictwo w obchodach świąt narodowych to także ważna sprawa. I szkoła o tym nie zapomina. W ciągu 10 miesięcy nauki dzieci przygotowały akademie z okazji Narodowego Święta Niepodległości, jak również rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Ponadto w ramach obchodów Dnia Flagi Rzeczpospolitej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą uczniowie zwiedzali korwetę ORP Kaszub, która właśnie 2 maja 2015 roku zawinęła do portu w Bergen. Niesamowitym przeżyciem była też wizyta na polskiej fregacie rakietowej ORP Generał Tadeusz Kościuszko. Natomiast w 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja szkołę odwiedziło dowództwo ORP Kontradmirał Xawery Czernicki.

W uroczystości udział wzięli także ks. Piotr Gąsior oraz ks. Janusz Batko, którzy w czasie roku szkolnego prowadzili zajęcia z religii dla dzieci, a także uczestniczyli w większości szkolnych imprez. 

Autobus z lodami

Tuż po otrzymaniu świadectw, na dzieci czekała kolejna niespodzianka... autobus z lodami! Z okazji Dnia Dziecka uczniowie szkoły nie tylko dostali ulubione lody, ale mieli także okazję przejechać się autobusem Scania z 1960 roku, który na co dzień nie przewozi już pasażerów, a jest częścią Vest Trafikk Veteranbuss Klubb. Za kierownicą autobusu weterana usiadł Marcin Tomasik, jeden z rodziców i inicjator autobusowej niespodzianki.

- Z całą pewności można powiedzieć, że był to niesamowity dzień, a uśmiech nie schodził z twarzy dzieci - mówią przedstawiciele szkoły. 

Rozśpiewana szkoła

Mimo wielu sobotnich atrakcji dzieci nie zapomniały o swoich obowiązkach i na oficjalnej części szkolnej akademii zaprezentowały swoje muzyczne zdolności. Grupy przedszkolne oraz uczniowie klas I-III  zaśpiewały kilka piosenek, a tuż po nich wystąpiła Kora Dudarenko grając "Poranek" Edwarda Griega z cyklu Suita Peer Gynt oraz Adrian Harasiuk, który zagrał utwór "Rain" Sonji Otto. Natomiast Sylwia Dębska, prezes Stowarzyszenia "Razem w Bergen" wręczyła rodzicom podziękowania za pracę na rzecz szkoły. Wspólnie obejrzano także prezentację zdjęć pokazującą szkolne zmagania uczniów. 

Przedstawienie teatralne

Na zakończenie dzieci wzięły udział w spektaklu "Szewczyk Dratewka". Historię dzielnego Szewczyka, smoka i królewny, opartą na motywach bajki Marii Kownackiej zaprezentowali specjalni goście - aktorzy Teatru Balbina z Sosnowca, którzy po raz kolejny gościli już w Polskiej Szkole w Bergen. W tym czasie na rodziców czekał słodki poczęstunek.  

I tak oto podziękowano wszystkim za wspólne 10 miesięcy pracy - dzieciom, rodzicom i nauczycielom. Życząc sobie wzajemnie udanych wakacji uczestnicy uroczystości rozjechali się do domów.

Red.

Fot. O. Giak

Fot. B. Dobrosielska

Forening Sammen i Bergen

Lyshovden skole

Lillehatten 3
Fyllingsdalen
5148 Bergen
+47 46225267 sammenibergen@gmail.com
www.polskaszkolawbergen.no